Open Show 2018

Domare Ann Lundin Kennel Astrosprings

Valpklass II Tikar

 

1 HP Goldmoore's Pardon Me

Uppfödare & Ägare: Christina Boije &

Vibe Borregaard Madsen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIR Valp I Wilmio's Nothing Else Matters

 

 

 

 

 

BIR Valp 2 Goldmoore's Pardon Me

BIM Valp 2 Linmoore I'm On The Top

 

 

 

BIS VALP Goldmoore's Pardon Me

BIS- R VALP Wilmio's Nothing Else Matters

 

BIS VALP Goldmoore's Pardon Me

BIS- R VALP Wilmio's Nothing Else Matters

HANAR

Juniorklass

 

1 HP Barecho Bring The Gold

Uppfödare & Ägare: Helene & David Björkman

2 HP Barecho Crash The Party

Uppfödare & Ägare: Helene & David Björkman

 

Unghundsklass

 

1 HP Deming's Arthur Art

Uppfödare & Ägare: Lena Rollmar

 

Jaktklass

 

1 HP SE (U) CH NO UCH SE VCH NO VCH RLD N Cool Moon Avendesora Poland

Ägare: AnnMarie Skansen

 

 

 

 

Tikar

 

Juniorklass

 

1 HP Barecho Bling Bling No Way

Uppfödare & Ägare: Helene & David Björkman

 

2 HP Mountjoy Zesty Zelda

Uppfödare & Ägare: Monika Jansson

 

3 HP Mountjoy Zany Zoey

Ägare: Jenny Jadsjö

 

4 HP Lost'n Found For Your Eyes

Uppfödare & Ägare: Veronica Forsberg

 

Unghundsklass

 

1HP Deming's Abby Art

Uppfödare & Ägare: Lena Rollmar

 

Jaktklass

1 HP SE VCH RLD N Mountjoy Unclouded Unity

Ägare: Veronica Forsberg

 

BIR / BIM Junior

Barecho Bring The Gold

Barecho Bling Bling No Way

 

Öppenklass

1 HP WW-17 Barecho You Rock My World

Ägare: Jenny Andersson

 

2HP Peasblossom Shadow

Ägare: Christina Boije

 

3 HP Deming's Harold Hammer

Ägare: Krister Hedlund

 

4 HP Starflames Cabrioletti

Ägare: Åsa Malm

 

5 HP Deming's Liquorice Lloyd

Ägare: Ronnie Korsback

 

Championklass

 

1HP LD STARKLASS RLD F & N SE JV-14 SE U(u) CH SE VCH Mountjoy Scallywag Sam

Uppfödare & Ägare: Monika Jansson

 

2 HP C.I.E NORD UCH JWW-14 FIJV-14

WW-15 NORD V-15 SV-16 HEV-16 NOV- 17 Barecho Play Now Pay Later

Uppfödare & Ägare: Helene & David Björkman

 

Bästa Hane

 

1 Barecho Bring The Gold

 

2 LD STARKLASS RLD F & N SE JV-14 SE U(u) CH SE VCH Mountjoy Scallywag Sam

3 WW-17 Barecho You Rock My World

 

4 SE (U) CH NO UCH SE VCH NO VCH RLD N Cool Moon Avendesora Poland

 

 

 

 

 

 

 

 

Öppenklass

 

1 HP Wilmio's Key To Unlock My Heart

Ägare: Linnea Gustafsson

 

2 HP Deming's Liquorice Lucy

Uppfödare & Ägare: Lena Rollmar

 

Championklass

 

1 HP SE U(u) CH DK (U) CH JEUW-14 SEJV-14HEV-16 Barecho Party In My Head

Uppfödare & Ägare: Helene & David Björkman

 

Veteranklass

1 HP C.I.B SE & FI UCH FDI HTM I LP I LP II

RLD N &F & A &M SE VCH Moutjoy Painted Peggy

Uppfödare och ägare: Monika Jansson

 

Bästa Tik

 

1 Mountjoy Unclouded Unity

 

2 Wilmio's Key To Unlock My Heart

 

3 Barecho Bling Bling No Way

 

4 C.I.B SE & FI UCH FDI HTM I LP I LP II

RLD N &F & A &M SE VCH Moutjoy Painted Peggy

BIR /BIM Unghund

Deming's Arthur Art

Deming's Abby Art

BIR/ BIM JAKT

Mountjoy Unclouded Unity

 

SE (U) CH NO UCH SE VCH NO VCH RLD N Cool Moon Avendesora Poland

Ägare: AnnMarie Skansen

 

 

BIR/BIM Öppen

WW-17 Barecho You Rock My World

Wilmio's Key To Unlock My Hear

BIR /BIM Champion

LD STARKLASS RLD F & N SE JV-14 SE U(u) CH SE VCH Mountjoy Scallywag Sam

 

SE U(u) CH DK (U) CH JEUW-14 SEJV-14HEV-16 Barecho Party In My Head

 

BIS Veteran

 

C.I.B SE & FI UCH FDI HTM I LP I LP II

RLD N &F & A &M SE VCH Moutjoy Painted Peggy

BIR Veteran

 

C.I.B SE & FI UCH FDI HTM I LP I LP II

RLD N &F & A &M SE VCH Moutjoy Painted Peggy

BIS Barecho Bring The Gold

Uppfödare & Ägare: Helene & David Björkman

 

BIS R SE VCH RLD N Mountjoy Unclouded Unity

Ägare: Veronica Forsberg

 

Funktionärerna samlades tidigt på söndagsmorgonen i Mjölby Hembygdsgård för att förbereda inför utställningsdagen. Det var en av vårens varmaste dagar att befinna sig på hundutställning, men kanske hellre de än att vi hade fått regn.

Vi satte upp extra tält för att fler skulle kunna uppleva skuggan under dagen, men som tur var finns det ett litet område med träd bredvid ringen där flera sökte skugga under dagen.

 

I god tid börjde utställarna att rulla in på gårdsplanen för att sätta upp sina tält och packa ur nödvändigheter från bilarna. En av fördelarna med denna fina plats är också att de är lätt att parkera och lasta av från bilen.

 

Vi hade många anmälda hundar, 28 stycken varav 9 st var valpar. En bra siffra för vår lokalavdelning.

 

Bedömningen rullade på bra och efter att alla fått en enskild bedömning samt att de placerats klassvis bröt vi för Lunch.

Vi bjöd alla anmälda samt de som var med som hejarklack på lunch som vi åt tillsammans under en skuggande Ek.

 

Efter lunch fortsatte vi med finalen,

Vi utsåg

BIR/BIM Valp

BIS Valp

BIR/BIM i Samtliga klasser

BIS Veteran

BIS Uppfödargrupp

BIS/ BIS-R

 

Efter en spännande final med många fina hundar blev reslutatet...

ValpKlass I Hanar

 

1 HP Wilmio's Nothing Else Matters

Ägare: Linnea Gustafsson

 

2 HP Barecho Follow My Lead

Uppfödare & Ägare: Helene & David Björkman

 

Valpklass II Hanar

 

1 HP Linmoore I'm On The Top

Ägare: Lena Rollmar

 

2 HP Obery's Enough Is Enough

Uppfödare & Ägare: Malin Karlsvärd

 

 

 

BIS UPPFÖDARGRUPP

 

Kennel Mountjoy, Monika Jansson

Stort Tack för en väldigt trevlig dag!